Prezident İlham Əliyev "Crescent Bay" Layihəsinin Təqdimatında İştirak Etdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 27-də Bakıda “Crescent Bay” layihəsinin təqdimatı və “Crescent Mall” ticarət mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
“Pasha Property Management” şirkətinin baş icraçı direktoru Elçin Qədimov Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya “Crescent Bay” layihəsi barədə məlumat verdi.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım “Crescent Mall” ticarət mərkəzinin açılışında iştirak etdilər. “Pasha Malls Group” şirkətinin baş icraçı direktoru Yaman Şahin ticarət mərkəzində yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
“Crescent Mall” ticarət mərkəzi ənənənin innovasiyalarla qovuşduğu bir məkan kimi Bakının müasir və dinamik inkişafını əks etdirir. 115 min kvadratmetr sahədə alış-veriş, əyləncə və istirahətin təklif edildiyi məkanda 5 mərtəbəli müasir texnologiyalarla inşa edilən bina, 3 mərtəbəli 1193 parkinq yeri, açıq havada yerləşən terras və restoran, həmçinin Azərbaycanda ticarət mərkəzində ilk dəfə fəaliyyət göstərəcək musiqili fəvvarə yer alıb.
Ticarət mərkəzində 107 geyim, qastronomiya, sağlamlıq, uşaq əyləncə mərkəzləri və digər mağazalar var. Bura gələn qonaqlar vaxtlarını səmərəli keçirə biləcəklər. “Crescent Mall”da alıcılara böyüklər və uşaqlar üçün geniş çeşiddə geyimlər, ev avadanlıqları və digər məhsullar təklif olunur.
Mərkəzdə 2400-ə yaxın işçi fəaliyyət göstərəcək.
Ticarət mərkəzinin açıq restoranlara qalxan hissəsində çoxmərtəbəli sütunda ölkəmizin mədəni irsinə istinad edən milli elementlərdən ibarət incəsənət nümunəsi həkk edilib. Rəsm əsərində təsvir edilən və sanki orta əsrlərin milli xalçalarından birbaşa sütuna köçmüş nar rəsmləri dünya, həyat və birlik simvoludur. Açan güllər və quşlar ilə zaman dinamikasında bir araya gələn “Həyat Ağacı” isə sürətlə inkişaf edən, ənənələrimizə sadiq qalaraq gələcəyə doğru inamla hərəkət edən, birlik və azadlıq rəmzini özündə təcəssüm etdirən Azərbaycan xalqını ifadə edir.
Bundan başqa “Crescent Mall”da SPA, gözəllik və fitnes mərkəzləri də qonaqların xidmətində olacaq.
Qeyd olundu ki, ən müasir texnologiyalarla inşa edilən ticarət mərkəzində rəqəmsallaşan dünyanın yeni trendlərinə uyğun olaraq süni intellektlə fəaliyyət göstərən məlumat bələdçisi xidməti də var. Burada fəaliyyət göstərən brendlər haqqında ətraflı məlumat verəcək bələdçi, həmçinin istiqamət göstərəcək və xidmətlərlə bağlı sorğuları cavablandıracaq. Bununla da qonaqların ticarət mərkəzi daxilində hərəkəti asanlaşacaq. Məlumat bələdçisi 140 dildə yazılı, Azərbaycan, ingilis və rus dillərində isə şifahi məlumatlar verə bilir.
Süni intellektin tətbiqi ilə ticarət mərkəzində müasir və dünyəvi trendlər tarixi və mədəni dəyərlərimizlə də əlaqələndirilib. Bu məqsədlə girişdə qonaqları qarşılayan süni intellektli robot “Leyli” adlandırılıb. Süni intellekt məlumat bələdçisi Leyli dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Leyli və Məcnun” poemasından müdriklik və gözəllik rəmzi olan Leylini simvolizə edir.
“Crescent Mall” ticarət mərkəzi kimi obyektlərin istifadəyə verilməsi ölkəmizin iqtisadi potensialını və vətəndaşlara xidmətin yüksək səviyyədə təşkilini nümayiş etdirir. Bundan başqa, ticarət mərkəzi dünyanın ən gözəl və müasir şəhərlərindən biri olan Bakının memarlığı, müasirliyi ilə harmoniya təşkil edərək paytaxtımızı daha da gözəlləşdirir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in the presentation of the Crescent Bay project and opening of the Crescent Mall shopping center.
CEO of Pasha Property Management Elchin Gadimov provided President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva with information about the Crescent Bay project.
Following this, the head of state and First Lady participated in the opening ceremony of the Crescent Mall. CEO of Pasha Malls Group Yaman Sahin briefed them on the conditions and facilities created within the shopping center.
The "Crescent Mall" combines tradition and innovation, showcasing Baku's modern and dynamic development. Spanning 115,000 square meters, the center offers a variety of shopping, entertainment, and relaxation facilities, including a five-story building equipped with modern technologies, a three-story parking area with 1,193 spaces, outdoor terraces and restaurants, and the first musical fountain in Azerbaijan.
Aligned with contemporary trends, Crescent Mall features 107 stores that cater to fashion, gastronomy, health, children's entertainment and more. The mall will employ around 2,400 staff. Additionally, the "Crescent Mall" offers a range of services including a spa, beauty, and fitness centers.
The shopping center, constructed using cutting-edge technologies, offers an AI-powered information guide service that reflects contemporary digital trends. This guide will offer detailed information about the various brands operating within the mall, provide directions, and answer questions related to the services available. This service aims to facilitate easier navigation for visitors throughout the shopping center. The AI guide is capable of providing written information in 140 languages and spoken information in Azerbaijani, English, and Russian.
The implementation of artificial intelligence in the mall bridges modern global trends with historical and cultural values. In line with this theme, a robot named "Leyli" welcomes visitors at the entrance. The AI information guide, Leyli, symbolizes wisdom and beauty, inspired by the character Leyli from the famous poem "Leyli and Majnun" by the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.