Prezident İlham Əliyev "Crescent Bay" Layihəsinin Təqdimatında İştirak Etdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 27-də Bakıda “Crescent Bay” layihəsinin təqdimatı və “Crescent Mall” ticarət mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
“Pasha Property Management” şirkətinin baş icraçı direktoru Elçin Qədimov Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya “Crescent Bay” layihəsi barədə məlumat verdi.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım “Crescent Mall” ticarət mərkəzinin açılışında iştirak etdilər. “Pasha Malls Group” şirkətinin baş icraçı direktoru Yaman Şahin ticarət mərkəzində yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
“Crescent Mall” ticarət mərkəzi ənənənin innovasiyalarla qovuşduğu bir məkan kimi Bakının müasir və dinamik inkişafını əks etdirir. 115 min kvadratmetr sahədə alış-veriş, əyləncə və istirahətin təklif edildiyi məkanda 5 mərtəbəli müasir texnologiyalarla inşa edilən bina, 3 mərtəbəli 1193 parkinq yeri, açıq havada yerləşən terras və restoran, həmçinin Azərbaycanda ticarət mərkəzində ilk dəfə fəaliyyət göstərəcək musiqili fəvvarə yer alıb.
Ticarət mərkəzində 107 geyim, qastronomiya, sağlamlıq, uşaq əyləncə mərkəzləri və digər mağazalar var. Bura gələn qonaqlar vaxtlarını səmərəli keçirə biləcəklər. “Crescent Mall”da alıcılara böyüklər və uşaqlar üçün geniş çeşiddə geyimlər, ev avadanlıqları və digər məhsullar təklif olunur.
Mərkəzdə 2400-ə yaxın işçi fəaliyyət göstərəcək.
Ticarət mərkəzinin açıq restoranlara qalxan hissəsində çoxmərtəbəli sütunda ölkəmizin mədəni irsinə istinad edən milli elementlərdən ibarət incəsənət nümunəsi həkk edilib. Rəsm əsərində təsvir edilən və sanki orta əsrlərin milli xalçalarından birbaşa sütuna köçmüş nar rəsmləri dünya, həyat və birlik simvoludur. Açan güllər və quşlar ilə zaman dinamikasında bir araya gələn “Həyat Ağacı” isə sürətlə inkişaf edən, ənənələrimizə sadiq qalaraq gələcəyə doğru inamla hərəkət edən, birlik və azadlıq rəmzini özündə təcəssüm etdirən Azərbaycan xalqını ifadə edir.
Bundan başqa “Crescent Mall”da SPA, gözəllik və fitnes mərkəzləri də qonaqların xidmətində olacaq.
Qeyd olundu ki, ən müasir texnologiyalarla inşa edilən ticarət mərkəzində rəqəmsallaşan dünyanın yeni trendlərinə uyğun olaraq süni intellektlə fəaliyyət göstərən məlumat bələdçisi xidməti də var. Burada fəaliyyət göstərən brendlər haqqında ətraflı məlumat verəcək bələdçi, həmçinin istiqamət göstərəcək və xidmətlərlə bağlı sorğuları cavablandıracaq. Bununla da qonaqların ticarət mərkəzi daxilində hərəkəti asanlaşacaq. Məlumat bələdçisi 140 dildə yazılı, Azərbaycan, ingilis və rus dillərində isə şifahi məlumatlar verə bilir.
Süni intellektin tətbiqi ilə ticarət mərkəzində müasir və dünyəvi trendlər tarixi və mədəni dəyərlərimizlə də əlaqələndirilib. Bu məqsədlə girişdə qonaqları qarşılayan süni intellektli robot “Leyli” adlandırılıb. Süni intellekt məlumat bələdçisi Leyli dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Leyli və Məcnun” poemasından müdriklik və gözəllik rəmzi olan Leylini simvolizə edir.
“Crescent Mall” ticarət mərkəzi kimi obyektlərin istifadəyə verilməsi ölkəmizin iqtisadi potensialını və vətəndaşlara xidmətin yüksək səviyyədə təşkilini nümayiş etdirir. Bundan başqa, ticarət mərkəzi dünyanın ən gözəl və müasir şəhərlərindən biri olan Bakının memarlığı, müasirliyi ilə harmoniya təşkil edərək paytaxtımızı daha da gözəlləşdirir.

Президент Ильхам Алиев принял участие в презентации проекта Crescent Bay
27 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в презентации проекта Crescent Bay и открытии торгового центра Crescent Mall в Баку.
Генеральный исполнительный директор Pasha Property Management Эльчин Гадимов проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о проекте Crescent Bay.
Затем глава государства и первая леди приняли участие в открытии торгового центра Crescent Mall. Генеральный исполнительный директор компании Pasha Malls Group Яман Шахин проинформировал об условиях, созданных в торговом центре.
Торговый центр Crescent Mall отражает современное и динамичное развитие Баку как места, где традиции сочетаются с инновациями. На пространстве площадью 115 тысяч квадратных метров, где предлагаются шопинг, развлечения и отдых, расположены 5-этажное здание, построенное с использованием современных технологий, трехэтажная парковка на 1193 места, открытая терраса и ресторан, а также первый в торговых центрах Азербайджана музыкальный фонтан.
В торговом центре имеются 107 магазинов одежды, гастрономический, оздоровительный, детский развлекательный центры. Посетители смогут рационально проводить здесь свой досуг. Crescent Mall предлагает покупателям широкий ассортимент одежды для взрослых и детей, бытовую технику и другие товары.
В торговом центре будут работать около 2400 человек.
На колонне, поднимающейся к зоне ресторанов торгового центра, запечатлены элементы культурного наследия нашей страны. Изображенные на ней гранаты, словно сошедшие со средневековых национальных ковров, являются символом мира, жизни и единства. А «Древо жизни», в котором в динамике времени соединились раскрывшиеся цветы и птицы, олицетворяет стремительно развивающийся, верный своим традициям и уверенно идущий в будущее азербайджанский народ как символ единства и свободы.
В распоряжение гостей Crescent Mall также будут переданы СПА- и фитнес центры, центр красоты.
Было отмечено, что в торговом центре, построенном с использованием самых современных технологий, действует служба информационного гида, функционирующая, в соответствии с новыми трендами цифрового мира, на основе искусственного интеллекта. Гид подробно проинформирует о действующих здесь брендах, а также сориентирует и ответит на запросы об услугах. Тем самым упростится передвижение гостей по торговому центру. Информационный гид может предоставлять письменную информацию на 140 языках, а устную - на азербайджанском, английском и русском языках.
В торговом центре с применением искусственного интеллекта современные и светские тренды соединены с нашими историческими и культурными ценностями. Робот с искусственным интеллектом, встречающий гостей у входа, будет называться «Лейли» по имени главной героини поэмы «Лейли и Меджнун» гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви, являющейся символом мудрости и красоты.
Открытие таких объектов, как торговый центр Crescent Mall, демонстрирует экономический потенциал нашей страны и высокий уровень организации предоставляемых гражданам услуг. Кроме того, здание торгового центра гармонирует с архитектурой, современным обликом Баку – одного из самых красивых и современных городов мира, благодаря чему наша столица становится еще краше.